Materiały


Do wykonywania dekoracji handmade oprócz chęci potrzebne są różne akcesoria. Na początku zwykle trzeba trochę zainwestować w niezbędne akcesoria. Poniżej przedstawię niezbędne materiały i gdzie je można zdobyć możliwie najtaniej. Wiele z nich usprawnia pracę i umożliwia wykonywanie pięknych ozdób.

  • Filc - dostępny niemalże w każdej pasmanterii, empiku, sklepach internetowych, allegro. Ja zwykle korzystam z filcu o grubości 1mm (dostępne są także inne). Koszt jednego arkusza A4 to około 2 zł.  Filc charakteryzuje kilka parametrów, z których najważniejsze to gramatura, grubość, impregnacja. Im większa gramatura filcu, tym jest on bardziej sztywny. Filc o gramaturze 700-600 g/m2 jest dosyć sztywny (taki filc o grubości 3-5 mm idealnie nadaje się do torebek, pudełek z filcu, dywaników i innych sztywnych konstrukcji). Filc o gramaturze 500-300 g/m2 jest miękki i plastyczny. Idealny do etui na telefon, kwiatków, portfeli. Kolejny parametr, impregnacja sprawia, że filc jest sprężysty, nie rozciąga się i jest sztywniejszy. Impregnacja zarówno wzmacnia, zabezpiecza i stabilizuje filc. Filc nieimpregnowany jest identyczny po obu stronach (filc surowy). Jeżeli chodzi o grubość filcu, gruby nadaje się do torebek i sztywnych konstrukcji, natomiast cienki (1-2mm) do wykonywania kwiatków, zwierzaczków i innych zdobień.


  • Pianka - koszt porównywalny do filcu. Można ją kupić przez Internet lub w różnego rodzaju sklepach hobbystycznych. Grubość pianki to ok. 2mm. Jest ona miękka, plastyczna, łatwa do cięcia. Znajduje zastosowanie to wykonywania dekoracji, biżuterii, broszek i różnego rodzaju prac plastycznych. 

 
  • Dżety, kryształki, cekiny, perełki, koraliki, ruchome oczy, guziki - Internet, pasmanterie (ok kilku złotych za paczkę).

  • Pistolet do klejenia na gorąco - dostępny w hipermarketach, praktikerze, empiku itp. Koszt pistoletu ok. 12 - 14zł, wkłady do pistoletu (sztyfty) - kilka sztuk za ok. 2-3 zł. Są różne wielkości pistoletów a co tym idzie różnej wielkości wkłady klejowe. Przed rozpoczęciem pracy pistolet musi być podłączony do prądu na ok. 10 min (czas potrzebny na rozgrzanie kleju). Klejenie za pomocą pistoletu jest bardzo proste, czyste i wydajniejsze. Czas wiązania kleju to ok. 30 sekund. Idealnie nadaje się klejenia filcu, tkanin, drewna, plastiku, tektury, ceramiki. Sprawdza się przy wykonywaniu niemalże wszystkich dekoracji. Należy pamiętać, aby podczas pracy zawsze mieć coś podłożone pod pistolet (np. kartka papieru), ponieważ podczas rozgrzewania niewielkie ilości kleju mogą wydostać się na zewnątrz. 

  • Zestaw nici i igieł - to raczej wiadomo (ja swój zestaw kupiłam w lidlu i na allegro).  

  • Drut florystyczny - stosuję je jako łodygi do kwiatów. Kupiłam na allegro w paczce 25 szt za kilka złotych. Można też kupić cieniutki drut florystyczny nawinięty na rolkę i stosować do usztywnienia jakiś konstrukcji. Ma zastosowanie do mocowania różnego rodzaju dekoracji, usztywniania konstrukcji, drzewek bonsai, lub nawet biżuterii.

  • Materiały (tkaniny)-  Dostępne w punktach z tkaninami, jednak ich koszt w takich miejscach jest wysoki. Jako materiały można wykorzystać ubrania, z których "wyrośliśmy" lub przestały się podobać. Kolejnym wariantem są lumpeksy. Można tam bardzo tanio zdobyć ładne materiały. Czasami warto kupić jakiej ubranie chociażby ze względu na obecność ozdobnych guzików. Koszt jednego takiego guzika w pasmanterii przewyższa czasami koszt całego ubrania.   
  • Magnesy na lodówkę - magnes dostępny jest w różnych grubościach i postaciach. Może być to taśma magnetyczna o szerokości 2cm i grubości 2mm. Metr takiej taśmy kosztuje ok. 5zł. Magnes jest także dostępny w arkuszach A4 o różnej grubości. Koszt jednego arkusza o grubości 0,4 - 0,6 to ok. 2zł. Taki cienki arkusz magnesu jak i taśma magnetyczna znajdują zastosowanie do niewielkich dekoracji, gdyż ich siła przyciągania jest mała. Grube arkusze 1,0 - 1,5 kosztują ok. 5 - 9zł. Można je wykorzystać do ramek na zdjęcia na lodówkę, notesów i dużych dekoracji. Arkusze można łatwo pociąć na mniejsze kawałki o dowolnym kształcie. Jedna strona pokryta jest klejem w związku z czym bardzo łatwo można je przymocować do ozdób. Klej jest na tyle silny, że nie odpada od dekoracji. Dostępne są także arkusze bez kleju i wówczas samemu trzeba dobrać odpowiednio silny klej. Do pierwszych ozdób na lodówkę wykorzystałam magnesy, które miałam w domu (dodatki do promocyjnych płatków śniadaniowych czy jogurtów). Przykleiłam je do filcowych ozdób za pomocą pistoletu na klej. 


Kupno wszystkich materiałów wiąże się z kosztami, dlatego warto szukać tańszych alternatyw. Warto zbierać różne butelki (po winie, płynie do kąpieli), słoiki i pudełka, gdyż idealnie nadają się do zdobienia.

8 komentarzy:

  1. Witam serdecznie!
    A gdzie kupuje Pani filc ? ja kupiłam w pasmanterii i się strasznie mechaci.. Są jakieś specjalne odmiany/rodzaje ?
    pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam!

      Filc charakteryzuje kilka parametrów, z których najważniejsze to: gramatura, grubość, impregnacja. Im większa gramatura filcu tym jest on bardziej sztywny. Filc o gramaturze 700-600g/m2 jest dosyć sztywny (taki filc o grubości 3-5mm idealnie nadaje się do torebek, pudełek z filcu, dywaników i innych sztywnych konstrukcji). Filc o gramaturze 500-300 g/m2 jest miękki i plastyczny. Idealny do etui na telefon, kwiatków, portfeli. Kolejny parametr, impregnacja sprawia, że filc jest sprężysty, nie rozciąga się i jest sztywniejszy. Impregnacja zarówno wzmacnia, zabezpiecza i stabilizuje filc. Filc nieimpregnowany jest identyczny po obu stronach (filc surowy). Jeżeli chodzi o grubość filcu, to tak jak wspomniałam wcześniej gruby nadaje się do torebek i sztywnych konstrukcji, natomiast cienki (1-2mm) do wykonywania kwiatków i innych zdobień. Ja swój filc kupiłam częściowo w empiku, na allegro i w sklepie hobbystycznym: http://kidsiaki.pl/ jestem z nich bardzo zadowolona. Przy zakupie należy zwracać uwagę na podane parametry, gdyż odpowiadają one zarówno za jakość filcu, jak i jego zastosowanie. Wydaje mi, że filc impregnowany nie powinien się szybko mechacić, jednak po dłuższym używaniu może to nastąpić, wtedy proponuję zastosować golarkę do ubrań lub zwykłą maszynkę go golenia i zdjąć kuleczki.
      Pozdrawiam!

      Usuń
    2. Dziękuje ze odp :)
      Czyli taki 1 mm nadaje się np na robienie małych zwierzątek, ozdób np świątecznych ? (takich wypychanych) czy jednak ten 2mm ?
      czy taki się nadaje ? http://allegro.pl/filc-1-mm-20x30-sutasz-10-sztuk-koraliki-gratis-i5095643546.html
      przepraszam jeżeli nie wolno wklejać linków to proszę usunąć post ;)
      Pozdrawiam!

      Usuń
  2. Wygląda na taki standardowy, więc powinien być w porządku:) Zdecydowanie grubość 1mm.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam, jaki rodzaj filcu nadawałby się na łatki na ubranko dziecka?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam. Zależy czy to łatki na koszulkę, czapeczkę czy spodnie. Na koszulkę czy sweterek najlepszy byłby ten miękki, przyjemny w dotyku, czyli o gramaturze 500-300 g/m2 (jest miękki i plastyczny). W miejscach gdzie byłby narażony na tarcie i zniszczenie to ten impregnowany, sztywniejszy, który opisywałam wyżej.
      Pozdrawiam!

      Usuń
    2. grubość oczywiście 1mm :)

      Usuń
  4. Witam, na ozdoby do opasek, spienczek do włosów dla dzieci jaki filc wybrać? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń